Nové stránky

WWW.GALERIELUXFER.CZ

01 ledna, 2012

Program galerie LUXFER 2012

Vladimír Pešek (Hradec Králové)
Vladimír Pešek je absoloventem Akademie výtvarných umění v Praze (atelier Milana Knížáka) zakladatel skupiny Kontextual, založena v roce 2005 a v současné době doktorant na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze. Stejně jako skupina Kontextuál tak i Vladimír Pešek v osobní tvorbě neustále v duchu post duchampovské tradice destabilizace hodnot snaží podrobovat zkoušce obecné konvece umění a obyčejného života. Na vysvětlenou v roce 2006 například odlil kopii české pětikoruny z dvacetičtyř karátového zlata

Conrad Armstrong (Kanada)
Conrad Armstrong, kanadský umělec střídavě působící v Evropě a Americe, je čerstvým absolventem ateliéru Intermediální konfrontace Jiřího Davida. Ve své tvorbě pracuje s konceptem, zabývá se hermetismem obrazových zpráv. V roce 2010 se stal jedním z finalistů Ceny kritiky za mladou malbu.

Jiří David
Jiří David je jedním z nejvýznamnějších českých umělců současnosti. Patřil k vůdčím postavám české kultury druhé poloviny osmdesátých let, byl členem skupiny Tvrdohlaví. Jako jednomu z mála českých autorů se mu podařilo prosadit i na mezinárodní scéně (je zastoupen např. ve sbírkách Art Institute Chicago či budapešťského Ludwig Musea). Jiří David je znám i široké veřejnosti, zejména jako autor kontroverzních projektů trnové koruny nad Rudolfinem či srdce nad Pražským hradem. Neméně významná je jeho pedagogická činnost – momentálně působí jako vedoucí ateliéru Intermédií na pražské VŠUP.

Mariola Przyjemska (Varšava, Polsko)
Polská umělkyně Mariola Przyjemska, momentálně žijící a tvořící v Praze, je absolventka ateliéru malby na Akademii krásných umění ve Varšavě (1988). Zabývá se malbou a fotografií. Ve svých dílech se zamýšlí nad společným vnímáním a přijímáním kultury; za pomoci fotografií komentuje konzumní svět.

Michal Kohút
Michal Kohút je nadějným studentem VŠUP v Praze (Supermédia F. Díaze), o čemž svědčí i fakt, že dvakrát obdržel Cenu za nejlepší studentskou práci v rámci volné katedry (2009 a 2011). Umístil se také ve finále několika veřejných sochařských soutěží. Kohút vytváří hravě důmyslné instalace, v nichž využívá možností zvuku a světla. Zároveň se zabývá uměleckým designem.

David Možný
David Možný studoval výtvarné umění kolem roku 2000 se věnuje výhradně videoartu a elektronickým médiím.
Jeho tvorba se vyznačuje citem pro formální zpracování a užití digitálních médií. Účastnil se mnoha mezinárodních festivalů videoumění. Na festivalu Beat film v Hamburku v roce 2005 získal hlavní cenu poroty. Jeho videoklip Virtual Soul Waste byl zařazen britskou produkční a uměleckou skupinou OneThatZero do kolekce světových děl digitálních filmů za rok 2005. Poslední autorovy projekty rozvíjejí téma architektury a urbanismu a je strukturovaným kritickým dokumentem současnosti. Pomocí simulované 3D reality jsou jeho videa temnou, až vizionářsky zpodobněnou výpovědí o naší civilizaci.

Filip Cenek    
Studia:
Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Ateliér video Keiko Sei
Na FaVU působí od roku 2008 jako odborný asistent v Ateliéru intermédia Václava Stratila.
Za práce v oblasti vizuálních médií obdržel v roce 2004 Vývojový grant Tranzit.Je spoluorganizátorem brněnského festivalu New New! a jedním z kurátorů sekce Theatre Optique studentského Fresh Film Festu. V roce 2006 spoluzaložil elektronickou A/V skupinu Midi Lidi, ve které se do léta 2010 společně s Janem Šrámkem a Magdalenou Hrubou podílel na její vizuální podobě (VJ projekce, obaly desek, klipy). Je zastoupen ve Sbírce Národní galerie v Praze, Sbírce Marek a v několika zahraničních filmotékách. Spoluinicioval vznik kolektivu Fiume, volně sdružující studenty a absolventy FaVU, pod jehož značkou připravili desítku kurátorských pásem videí a výstav, živých hudebně-obrazových performancí pro české a slovenské festivaly, i několik DVD-Video disků a publikací (např. Balika).

Žádné komentáře:

Okomentovat