Nové stránky

WWW.GALERIELUXFER.CZ

19 října, 2012

....Deník.cz o výstavě Marioly Przyjemské


Mariola Przyjemska v České Skalici nabízí Osobní příběh ze země přehrad

Česká Skalice Příznivcům současného umění nabízí v těchto dnech Galerie Luxfer jedinečnou výstavu dalšího zahraničního umělce. Po americkém umělci Conradu Armstrongovi zde do 2. prosince vystavuje polská malířka, fotografka a autorka instalací Mariola Przyjemska (1963).

Návrat do dětství
Ta se tentokrát odklonila od svého velkého tématu, kterým se v nedávné minulosti staly symbolické významy textilních štítků či nášivek na oblečení, a vrátila se k malbě. V expozici, která by se dala nazvat Osobní příběh ze země přehrad, její kroky směřují zpět do dětství, kdy se její rodiče geodeti v sedmdesátých letech podíleli na stavbách vodních děl na Labi.
„Vodní stavby jsou ústředním momentem výstavy v Luxferu. Mariola vytvořila osobní fotografický archiv vycházející z práce svých rodičů,“ potvrdil kurátor výstavy Luděk Rathouský. Čelní stěnu galerie autorka zaplnila zejména historickými, někdy poměrně bizarními snímky ze staveb vodních děl. Na nich jsou zachyceni nejen rodiče při práci, ale také ona a její sestra v prostředí, kde vyrůstaly přehrady.
Z fotografií a technických výkresů pak Przyjemska vytvořila obrazy, které svou formou, hladkostí i barevností připomínají pop artová díla. Těmi zaplnila zbývající stěny galerie.

Kontrasty
„Všechny fotky nejsou jenom z historie, ale i z loňska. Byla jsem se na ty stavby podívat. Jsou všechny v provozu a fungují do dnešní doby. Doma jsem vždycky viděla fotografie i technické kresby a chtěla jsem s nimi něco udělat. Dala jsem proto snímky a obrazy do kontrastu toho tehdejšího pracovního pohledu rodičů s tím mým současným. Tento výstavní koncept představuji poprvé a v Luxferu má světovou premiéru,“ říká Mariola Przyjemska.
Rodiče fotografie tehdy používali jako pracovní dokumentaci. Po působení v Československu bylo další pracovní angažmá otce Marioly v Iráku. Také toto období by chtěla autorka umělecky zpracovat. „Existují fotografie i technické výkresy. Bohužel ne však stavby, které zničili Američané. Chci tu etapu rovněž zpracovat,“ uvedla v této souvislosti Mariola Przyjemska.
Ta patří ke generaci konceptuálních umělců, kteří se začali na polské umělecké scéně objevovat v osmdesátých letech. Mariola vystudovala Akademii výtvarných umění ve Varšavě, kde také žije a tvoří. Její „zážitek“ z roku 1968, kdy společně s matkou a sestrou přijely do okupovaného Československa za otcem, který zde pracoval, ji utkvěl hluboko v paměti a vynořil se o více než deset let později.

Do stávky!
„Jako studentka výtvarné akademie ve Varšavě byla jedním z iniciátorů protestu proti režimu. „Tehdy vyvěsila na dveře školy plakát vyzývající ke stávce. Říká se, že právě akademie byla jednou z prvních vysokých škol v Polsku, která se přidala k hnutí Solidarita,“ doplnil životopis Przyjemské kurátor českoskalické výstavy Luděk Rathouský.

Text:Hynek Šnajdar 

Žádné komentáře:

Okomentovat